Strona g³ównaNasza szko³aHistoriaPatronkaPlan lekcjiZmiany planuRekrutacjaNauczycieleSamorz±dDla rodzicówPliki szkolneKalendarzKronikaKonkursyGalerieZdjêcia klasoweSukcesy uczniówStypendy¶ciRanking szkó³Matura 2015SportPedagog szkolnyWolontariatSZOKKsiêga go¶ciKontaktRed@kcj@BIPLOok-magazinePlatforma C++Moodle

Historia szko³y

We wrze¶niu 1936 roku z inicjatywy mieszkañców Pionek, Kuratorium Okrêgu Szkolnego Krakowskiego powo³a³o Prywatne Koedukacyjne Gimnazjum Zrzeszenia Rodzicielskiego. Na pocz±tku gimnazjum mie¶ci³o siê w budynku przy ulicy Kolejowej, jednak ju¿ w nastêpnym roku zosta³o ono przeniesione do budynku Szko³y Powszechnej nr 2 przy ulicy Jana Kochanowskiego i pozosta³o tam a¿ do wybuchu wojny.
Gimnazjum podlega³o Ministerstwu Wyznañ Religijnych i O¶wiecenia Publicznego. Do szko³y przyjmowano m³odzie¿ po ukoñczeniu VI klasy szko³y powszechnej, warunkiem przyjêcia by³o zdanie egzaminu wstêpnego, za który uczniowie p³acili 10 z³, a op³ata za rok nauki wynosi³a 40 z³. Pierwszym dyrektorem gimnazjum by³ Mieczys³aw Kozar - S³obudzki, który w latach dwudziestych zas³yn±³ jako autor muzyki do piosenek ¿o³nierskich miêdzy innymi „¯o³nierska dola", „Wieczorny apel", „Bia³e ró¿e", czy te¿ „My, Pierwsza Brygada".
Z chwil± wybuchu wojny dzia³alno¶æ szko³y zosta³a zawieszona, czê¶æ nauczycieli opu¶ci³a Pionki. Ci, którzy pozostali do koñca okupacji prowadzili tajne nauczanie. Mimo dzia³añ wojennych gimnazjum ju¿ w pa¼dzierniku 1939 roku wznowi³o dzia³alno¶æ.
W okresie tym szko³ê reprezentowa³ jej dyrektor Theodosius Hlibowicki, a jej nazwê zamieniono na Prywatne Koedukacyjne Gimnazjum w Pionkach. 5 stycznia 1940 roku Urz±d Gubernatora Dystryktu Radomskiego przes³a³ do w³adz starostwa pismo, w którym poinformowa³, i¿ Niemcy wydali nakaz zamkniêcia szko³y. W tej sytuacji rozpoczê³y dzia³alno¶æ tajne komplety. Pracê w tajnym nauczaniu podjêli nauczyciele miejscowego gimnazjum, w tym pó¼niejsza dyrektorka pani W³adys³awa Wroñska, a ich dyrektorem zosta³ Stefan Wasilewski. Lekcje odbywa³y siê trzy razy w tygodniu w domach prywatnych w Pionkach lub Suskowoli. Nauka na tajnych kompletach trwa³a do wyzwolenia Pionek, to jest do 15 stycznia 1945 roku.
Po wyzwoleniu uczniowie tajnych kompletów przeszli do szko³y ¶redniej ogólnokszta³c±cej, która zosta³a reaktywowana w lutym 1945 roku pod nazw± Prywatne Koedukacyjne Gimnazjum i Liceum im. Zrzeszenia Rodzicielskiego. Uczniowie rozpoczêli naukê w budynku przy ulicy Kolejowej.
1.IX.1949 roku szko³a zosta³a przejêta przez pañstwo i otrzyma³a nazwê „Pañstwowa Szko³a Ogólnokszta³c±ca Stopnia Licealnego w Pionkach powiat Kozienice".
8.X.1952 roku Liceum zosta³o przeniesione do budynku Szko³y Podstawowej nr 2 przy ulicy Jana Kochanowskiego. Tam szko³a mie¶ci³a siê do 1954 roku. By³ to najtrudniejszy okres w historii szko³y. Z³e warunki lokalowe spowodowa³y, ¿e zajêcia odbywa³y siê w godzinach popo³udniowych od 13.30 do 20.00. W tej sytuacji dyrekcja szko³y wraz
z Komitetem Rodzicielskim rozpoczê³a starania o wybudowanie nowego budynku dla potrzeb Liceum.
Jesieni± 1955 roku zakoñczono budowê szko³y przy ulicy Aleje Lipowe 23. Uroczyste przekazanie budynku odby³o siê 1.IX.1955 roku z udzia³em przedstawicieli Kuratorium, w³adz wojewódzkich, powiatowych, miejskich.
2.I.1967 roku decyzj± Kuratorium w Kielcach szko³a otrzyma³a nazwê Liceum Ogólnokszta³c±ce w Pionkach. 1.IX.1972 roku szko³a otrzyma³a imiê Marii D±browskiej.
W zwi±zku z nadaniem imienia Komitet Rodzicielski ufundowa³ szkole sztandar i tablice ku czci patronki. Uroczysto¶ci nadania sztandaru odby³y siê 6.X.1972 roku w rocznicê urodzin patronki Marii D±browskiej w miejscowej hali sportowej.

Liceum by³o i jest ku¼ni± talentów, wykszta³ci³o wielu wybitnych naukowców, lekarzy, prawników... Mimo ukierunkowania ogólnokszta³c±cego dziêki wybitnym profesorom i decyzjom w³adz o¶wiatowych w roku szkolnym 1972/73 uda³o siê stworzyæ
klasy profilowane matematyczno - fizyczne i biologiczno - chemiczne.
We wrze¶niu 1973 r. szko³a otrzyma³a stary barak. Z pozyskanego z rozbiórki materia³u wzniesiono szkolny budynek gospodarczy. Rozpoczêto tak¿e budowê boiska sportowego. W pracach przy rozbiórce i budowie boiska wiele godzin przepracowali spo³ecznie uczniowie szko³y. W roku szkolnym 1973/74 powsta³a pracownia geograficzna
i laboratorium jêzykowe. W nastêpnych latach zorganizowano pracowniê historyczn± oraz dwie pracownie polonistyczne w salach nr 13 i 16. W powstaniu i wyposa¿eniu pracowni bardzo du¿y udzia³ mieli rodzice uczniów naszej szko³y. W roku szkolnym 1987/88 Zak³ad Do¶wiadczalny „Chemimetal" w Pionkach zmodernizowa³ laboratorium jêzykowe oraz przyczyni³ siê do urz±dzenia w naszej szkole pracowni komputerowej.
W sierpniu 2000 r. wymieniono w szkole wszystkie okna. We wrze¶niu tego samego roku dokonano modernizacji szkolnej kot³owni. Ze ¶rodków przeznaczonych na ochronê ¶rodowiska wymieniono piec ciep³owniczy z wêglowego na gazowy, wymieniono wiêkszo¶æ grzejników w szkole. W styczniu 2001 r. dokonano kompleksowego remontu ³azienek na pierwszym piêtrze. W lipcu i sierpniu 2001 r. wykonano termomodernizacjê budynku szkolnego. Wyremontowano dach i wykonano now± elewacjê. We wrze¶niu 2001 r. powsta³a nowa pracownia komputerowa, wyposa¿ona w nowoczesne komputery pod³±czone do internetu. Z dawnej czytelni biblioteki szkolnej powsta³a czytelnia multimedialna. Powiêkszono maleñkie pomieszczenie czytelni, ³±cz±c bibliotekê z pracowni± historyczn±, jednocze¶nie remontuj±c magazyn i wypo¿yczalniê. Pracownia historyczna zosta³a przeniesiona do sali nr 5 (dawnej pracowni j. francuskiego), a pracownia jêzykowa powsta³a w zlikwidowanej pracowni zajêæ technicznych.
23.10.2002 r. zosta³a zarejestrowana w S±dzie Rejonowym w Warszawie Fundacja „O ¶wiat³y umys³ dziecka", której inicjatork± i pierwsz± fundatork± by³a pani W³adys³awa Wroñska - by³a dyrektorka szko³y. Celem statutowym fundacji jest wspieranie finansowe (roczne stypendium) ubogiej m³odzie¿y, która koñczy nasz± szko³ê z najlepszymi wynikami
i odnosi sukcesy w olimpiadach i konkursach.
W listopadzie 2004 r. przeprowadzono remont ³azienki i pomieszczeñ socjalnych na parterze, utworzono gabinet wicedyrektora.
W czasie wakacji 2005 roku wyremontowano wej¶cie i przedsionki do szko³y, u³o¿ono p³ytki na parterze. W listopadzie wyremontowano ³azienkê na drugim piêtrze.
W maju 2006 r. pracownia komputerowa zosta³a wyposa¿ona w nowe komputery. Jesieni± 2006 r. zosta³o zmodernizowane otoczenie wokó³ szko³y (u³o¿ono kostkê na placu szkolnym i chodniku przed ogrodzeniem szkolnym, wymieniono o¶wietlenie wokó³ szko³y). Przeprowadzona zosta³a naprawa i malowanie ogrodzenia.
7 pa¼dziernika 2006 r. odby³y siê uroczysto¶ci zwi±zane z Jubileuszem 70-lecia szko³y. Z tej okazji odprawiona zosta³a uroczysta msza ¶wiêta w intencji by³ych i obecnych pracowników szko³y, rodziców, uczniów i absolwentów. Nastêpnie licznie zgromadzone grono go¶ci wziê³o udzia³ w akademii, po czym wszyscy udali siê na „spotkania po latach", aby powspominaæ i zwiedziæ szko³ê.
W roku szkolnym 2006/2007 podjêto starania o budowê hali sportowej wraz z zapleczem sanitarnym i szatni±. W listopadzie 2007 r. uzyskano pozwolenie na budowê. Niestety budowa hali zatrzyma³a siê na etapie planów i marzeñ, ale za to w 2010 roku wybudowane zosta³o nowoczesne boisko wielofunkcyjne, które 9 listopada br. zosta³o uroczy¶cie otwarte i oddane do u¿ytku. W nastêpnym roku wymieniono dach na budynku szko³y, a latem 2012 roku wyremontowano budynek gospodarczy i wygospodarowano w nim pomieszczenia na zaplecze sportowe.


Rozwój placówka zawdziêcza³a jej dyrektorom. Funkcjê tê pe³nili kolejno:

  • Mieczys³aw S³obudzki 1936-1939
  • Stanis³aw Wasilewski do 10.II.1945
  • Stanis³aw Walczyna 10.IX.1945 - 1.IX.1946
  • Józef Lisak 1946-1948
  • Zdzis³aw Paw³owski 1948-1950
  • Julian Niedzielski 1950-1953
  • Stanis³aw Bieñ 1953-1957
  • W³adys³awa Wroñska 1957-1972
  • Ignacy Janowski 1972-1975
  • Zofia St±pór 1975 - 1976
  • Marian Pietraszewski 1976-1991
  • Zenon Bukowski 1991-2004
  • Ewa Glego³a od 2004

 




Europejski Fundusz Spo³eczny